Coraz więcej właścicieli firm twierdzi, że gotowi są podjąć kroki prawne w celu odzyskania zapłaty od klientów. To oczywiście wiąże się z pewnymi nakładami finansowymi i wymaga czasu. Warto przyjrzeć się zaletom oraz wadom windykacji na drodze sądowej.
Windykacja sądowa – zalety
Jeśli dana firma chce odzyskać należną jej zapłatę, wówczas windykacja sądowa może być najskuteczniejszą metodą dochodzenia swoich należności. Dzięki temu klient zrozumie powagę sytuacji i poczuje się zobowiązany do uregulowania długu. Polubowne próby odzyskania należności często są czasochłonne. Windykacja sądowa może też doprowadzić do wydania nakazu egzekucji, co zwiększa szansę odzyskania należności.
Słabe strony windykacji sądowej
Jeśli chodzi o minusy windykacji na drodze sądowej, często podkreśla się, że przede wszystkim jest to metoda, która wymaga większego nakładu finansowego. Windykacja w sądzie zajmuje znacznie więcej czasu. Wynika to chociażby z okoliczności zupełnie od wierzyciela niezależnych. Terminy oczekiwania na rozprawę są zwyczajnie długie i wynoszą zazwyczaj nawet kilka miesięcy. Skierowanie sprawy do sądu może również mieć pewne skutki wizerunkowe.
Zanim zdecydujesz się na odzyskiwanie należności na drodze sądowej, postaraj się o polubowne porozumienie z dłużnikiem. Pomocne będą usługi firmy windykacyjnej. Próba odzyskania długu na drodze negocjacji może pomóc w zachowaniu relacji klientem.
Warto pamiętać, że każdy przypadek dochodzenia należności zależy od konkretnej sytuacji. Korzystanie z usług firm windykacyjnych może stanowić opłacalną alternatywę dla windykacji w drodze sądowej.