5 powodów dlaczego nie warto robić sobie długów?
Zarządzanie osobistymi finansami może być dużym wyzwaniem. Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji, kiedy wokół czeka tak wiele pokus, nie jest łatwe. Niestety jeśli popełniamy błędy, pochopnie wydajemy pieniądze i niepotrzebnie zaciągamy pożyczki, prędzej czy później możemy popaść w długi. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna i stanowi poważne obciążenie. Oto najważniejsze powody, dla których warto unikać długów.
Dodatkowe koszty
Wszystkie zaległości trzeba prędzej czy później spłacić, jednak rzadko możemy uregulować jedynie kwotę zadłużenia. Zazwyczaj mamy do czynienia z kosztami dodatkowymi, które wynikają z opóźnień. Oprócz odsetek dochodzą również różnego rodzaju opłaty administracyjne i manipulacyjne, a także dodatkowe wydatki związane z ewentualną windykacją. Im dłużej spłacamy kredyt lub czekamy z uregulowaniem innego zadłużenia, tym wyższe koszty ponosimy. W ten sposób w skali roku mogą uzbierać się bardzo duże sumy, które będą miały konkretny wpływ na nasz budżet.
Niepotrzebny stres
Posiadanie długów to dla wielu osób duże obciążenie psychiczne. Strach przed brakiem pieniędzy na spłatę zobowiązań lub przed windykacją spędza sen z powiek niejednemu dłużnikowi. Warto pamiętać, że przewlekły stres ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze funkcjonowanie na co dzień, relacje z bliskimi, a także na kondycję organizmu. Nie warto niszczyć sobie dobrego samopoczucia i zdrowia, lepiej podejmować mądre decyzje finansowe.
Obciążenie w przyszłości
Każdy dług trzeba w końcu uregulować. Nawet jeśli uda się odsunąć spłatę w czasie, prędzej czy później będziemy musieli znaleźć środki na ten cel. Czy możemy mieć jednak gwarancję, że w przyszłości będziemy w lepszej sytuacji finansowej lub unikniemy nieprzewidzianych wydatków? Niestety wszystkie zaniedbania i błędne decyzje będą miały konsekwencje, którym prędzej, czy później musimy sprostać. Zadłużenie zmniejsza możliwości działania, ogranicza możliwość podejmowania ryzyka, na przykład związanego ze zmianą pracy lub założeniem własnej firmy. Oszczędności dają swobodę i pozwalają na finansowanie różnych wydatków bez konieczności zaciągania kredytów i pożyczek. Kiedy mamy długi, gromadzenie oszczędności jest bardzo utrudnione, ponieważ spłata zobowiązań jest priorytetem. Kiedy nie mamy odłożonych pieniędzy, istnieje większa szansa, że ponownie zdecydujemy się na zakup na raty, kredyt lub pożyczkę i w ten sposób ponownie popadniemy w długi.
Zła historia kredytowa
Czasem zaciągnięcie kredytu jest jedynym sposobem na sfinansowanie inwestycji, np. zakupu mieszkania lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku warto wykazać się dobrą historią kredytową. Jeśli w przeszłości mieliśmy poważne problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, może to spowodować, że nie będziemy mogli skorzystać z kredytu bankowego.
Spirala zadłużenia
W skrajnym przypadku długi mogą doprowadzić do całkowitego bankructwa. Kiedy sytuacja jest naprawdę zła, pojawia się pokusa zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie zobowiązań. Jest to wyłączenie pozorne rozwiązanie, które zwiększa całkowite zadłużenie i może spowodować, że jego spłata stanie się niemożliwa. Ze spirali zadłużenia bardzo trudno się wydostać.
Długi mają negatywny wpływ praktycznie na każdy aspekt życia. Pogarszają sytuację finansową, utrudniają oszczędzanie, sprawiają, że nie możemy realizować swoich planów i marzeń. Warto dobrze zarządzać swoimi finansami i podejmować odpowiedzialne decyzje – unikniemy w ten sposób wielu niepotrzebnych problemów.