Obecnie coraz częściej firmy borykają się z niezapłaconymi fakturami przez swoich kontrahentów. Zmaganie się z dłużnikami unikającymi płatności to jedno z zagrożeń, z którymi muszą mierzyć się podmioty gospodarcze. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do zaburzenia cash flow i problemów finansowych wierzyciela. Warto zastanowić się nad tym, w jakim momencie zdecydować się na usługi windykacyjne, gdy dłużnicy nie płacą.
Brak zapłaty za fakturę – codzienność polskich firm
Niestety w polskich realiach biznesowych problemy z opóźnieniami płatności za faktury są dość powszechne. To plaga, z którą bardzo trudno walczyć. Nieoficjalne dane wskazują na to, że nawet 50% firm miało do czynienia z sytuacją, gdy faktury były płacone minimum 60 dni po upływie ich terminu. Takie działanie na szkodę wierzyciela może doprowadzić do zaburzenia jego cash flow, a nawet niewypłacalności. Z czasem może dojść do swoistego efektu domina i brak zapłaty ze strony klienta sprawia, że dana firma również może mieć problemy z terminowymi płatnościami swoich zobowiązań.
Kiedy można rozpocząć procedurę windykacyjną w przypadku braku zapłaty za fakturę?
Zgodnie z polskim prawem działania windykacyjne można rozpocząć już pierwszego dnia po terminie, jeżeli dana faktura nie została zapłacona. Oczywiście nie należy od razu kierować sprawy do sądu. Małe opóźnienia w płatności są jednak wskazaniem do rozpoczęcia tzw. windykacji polubownej i nawiązania kontaktu z dłużnikiem. Być może powodem opóźnienia w płatności była niespodziewana sytuacja losowa i płatność zostanie zrealizowana w najbliższych dniach. Zawsze warto poznać powody takiej sytuacji i starać się zrozumieć swojego kontrahenta, zwłaszcza w momencie, gdy współpracujemy z nim już w od dłuższego czasu i opóźnienie w płatności faktury pojawia się po raz pierwszy.
Trochę o realiach
W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Bardzo rzadko spotykana jest w Polsce sytuacja, że procedura windykacyjna rozpoczyna się pierwszego dnia po upływie terminu niezapłaconej faktury. Zazwyczaj przedsiębiorcy zostawiają sobie pewien bufor, ponieważ opóźnione płatności w Polsce niestety stały się standardem. To niezbyt zdrowa sytuacja, jednak tak długo jak rynek będzie ją tolerował, tak długo będzie miała miejsce. Czasami opłaca się poczekać chwilę dłużej, aby nie zepsuć budowanych do tej pory relacji biznesowych.
O ile w przypadku wieloletniej współpracy warto pozwolić sobie na mały bufor, o tyle przy nowych kontrahentach lepiej tego unikać. Jeżeli pozwolisz na to raz, to z dużym prawdopodobieństwem każda kolejna faktura również będzie płacona po terminie, co zaburzy płynność finansową Twojej firmy. W związku z tym rekomenduje się, jak najszybsze rozpoczęcie windykacji miękkiej, nawet już pierwszego dnia po upływie terminu płatności. Gdy dłużnik nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile i jest nieuchwytny, to powinno to wzbudzić Twój niepokój. Wówczas wzrasta ryzyko tego, że będziesz mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy.
Jeżeli termin płatności faktur minął, a na Twoim koncie nie pojawiły się środki, to czym prędzej rozpocznij działania z zakresu windykacji miękkiej. Gdy postawisz na bierność, to nauczysz kontrahentów płatności po terminie bez żadnych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach będziesz mieć problem z odzyskaniem należności.
Dochodzić roszczeń na własną rękę, czy z pomocą profesjonalistów?
Brak zapłaty za fakturę to zawsze niepokojąca sytuacja. Jako wierzyciel możesz postawić na dochodzenie swoich praw i ściągnięcie długu na własną rękę lub zdecydować się na współpracę z profesjonalną firmą windykacyjną. Ostateczna decyzja w tym zakresie zależy od kilku czynników. Jeżeli chcesz ściągać dług we własnym zakresie, to musisz mieć do tego odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim wymagana jest wiedza w zakresie procedury windykacyjnej oraz praw i obowiązków wierzyciela. Ponadto istotne są wysoko rozwinięte kompetencje miękkie oraz znajomość podstawowych wymówek dłużników, a także skutecznych sposobów na skrócenie procesu. Do tego dochodzi również czas, ponieważ niezbędne jest oddelegowanie pracownika do procesu windykacji lub poprowadzenie go we własnym zakresie. Automatycznie czas poświęcany jest na ściąganie długów, a nie na podstawowe działanie firmy. To sprawia, że najczęściej lepszym wyborem są profesjonalne usługi windykacyjne.
Przemawiają za tym doświadczenie i umiejętności windykatorów. Ich kompetencje pozwolą na skrócenie całego procesu odzyskiwania spłat za przeterminowane faktury, a także zwiększą skuteczność zakończenia procedury na korzyść wierzyciela. Jednocześnie firmy windykacyjne oferują bardzo klarowny i korzystny system rozliczeń. Główną jego składową jest tzw. success fee, czyli % od wartości odzyskanego długu. Skorzystanie z usług firmy windykacyjnej sprawdza się zarówno na rynku polskim, jak i w przypadku zagranicznych dłużników.
W przypadku transakcji handlowych (B2B), możliwe jest naliczenie dodatkowych opłat dla dłużnika. Zezwala na to ustawa o zapobieganiu zatorom płatniczym, co sprawia, że windykacja może zostać przeprowadzona koszt dłużnika w całości lub w części.
Zachęcamy do skorzystania z naszych usług
Jeżeli borykasz się z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie płacą faktur, to nie trać czasu i skorzystaj z naszych usług. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia windykacji polubownej, jak i na drodze sądowej. Współpraca z profesjonalistami sprawi, że zwiększysz szanse na odzyskanie środków. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem i sprawdzenia warunków ewentualnej współpracy.