Proces windykacji długów wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego i wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich. Jakiekolwiek błędy w działaniu mogą wydłużyć ściąganie przeterminowanych należności, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować problemy prawne i utrudnienia w windykacji. Sprawdź, dlaczego złość i zniecierpliwienie nie powinny iść w parze z odzyskiwaniem należności i jak mogą wpływać na skuteczność całego procesu.
Zniecierpliwienie i uczucie zdenerwowania są uzasadnione
Oczywiście w przypadku problemów z odzyskaniem pieniędzy takie uczucia jak złość i zniecierpliwienie są jak najbardziej uzasadnione. Nie należy ich jednak pokazywać na zewnątrz, a zwłaszcza w kontaktach z dłużnikiem. Jeżeli gniew przejmie kontrolę nad racjonalnymi działaniami, to może zaprzepaścić nawet starannie przygotowany proces windykacji. Osoby w gniewie nie panują do końca nad swoim zachowaniem, a ich działanie może odnieść skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Na pewno nie pomaga to w odzyskiwaniu długów ani w żadnych innych negocjacjach biznesowych.
Dlaczego złość nie pomaga w negocjacjach biznesowych?
Złość nie jest dobrym doradcą w negocjacjach biznesowych, a już na pewno nie pomaga w sytuacji, gdy chcesz sprawnie odzyskać należne pieniądze. Badania wykazują, że skuteczność takich rozmów spada nawet o kilkadziesiąt procent. To te kilkadziesiąt procent, które może zaważyć na powodzeniu procesu windykacyjnego. Ponadto uczucie frustracji spowodowane przeciągającymi się płatnościami może doprowadzić do działań nieetycznych, a nawet nielegalnych. Należy na to uważać, ponieważ mogą być wykorzystane przeciw wierzycielowi. Jeżeli dłużnik udowodni, że wierzyciel w celu odzyskania należności posunął się do nielegalnych działań, to wówczas nie tylko będzie problem z odzyskaniem pieniędzy, ale wobec wierzyciela mogą zostać wyciągnięte poważne konsekwencje prawne.
W złości nie słuchasz efektywnie
Mówi się, że w złości słyszy się, ale nie słucha się. W tym powiedzeniu jest wiele racji. Wszystko dlatego, że gniew nie pozwala nam na racjonalne myślenie i sprawia, że trudno nam usłyszeć argumenty drugiej strony. W komunikacji pojawia się agresja. To jeszcze bardziej komplikuje sytuację zwłaszcza wtedy, gdy dłużnik podaje racjonalne powody zwłoki w płatności i chce zaproponować korzystny harmonogram spłat. W wielu sytuacjach udałoby się polubownie rozwiązać problem, jeżeli zamiast złości pojawiłaby się chłodna kalkulacja i empatia biznesowa. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku, aby dłużnik nie wykorzystywał ponad miarę cierpliwości i zrozumienia swojego wierzyciela.
Jak sobie z tym radzić podczas windykacji?
Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby w trudnym procesie windykacji zapanować nad gniewem i zniecierpliwieniem. Wpłynie to korzystnie na przebieg negocjacji, a także zwiększy szanse wierzyciela na odzyskanie swoich pieniędzy. W wielu sytuacjach może to być kluczowe dla zachowania przez przedsiębiorstwo płynności finansowej. Jak efektywnie prowadzić negocjacje z dłużnikiem. Oto kilka sprawdzonych rad:
- Pomyśl, zanim coś powiesz.
- Jeżeli czujesz gniew, to zrób przerwę w rozmowie.
- Gdy okażesz złość i agresję, to uspokój się i wyjaśnij drugiej stronie, skąd się ona wzięła.
- Przed trudną rozmową z dłużnikiem wykonaj ćwiczenia oddechowe.
- Wizualizuj sobie różne scenariusze rozmowy, zanim do niej dojdzie.
- W chwilach napięciach postaw na odpowiednią dawkę humoru.
Nie zawsze jest łatwo
Oczywiście z reguły trudno jest na wszystkim zapanować i we własnym zakresie od A do Z poprowadzić profesjonalnie trudne rozmowy windykacyjne. Wielu przedsiębiorców nie ma ku temu odpowiedniego przygotowania merytorycznego, a także wystarczająco rozwiniętych kompetencji miękkich. W takich sytuacjach alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. To oferta nie tylko dla osób, które mają trudność z zapanowaniem nad złością i frustracją.
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcie profesjonalnej firmy windykacyjnej?
Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w odzyskiwaniu przeterminowanych należności. Jedną z nich jest to, że samemu trudno zapanować nad negatywnymi emocjami i prowadzić profesjonalnie proces windykacji. Dużo łatwiej będzie o to specjalistom zewnętrznej firmy, których zadaniem jest odzyskać pieniądze zewnętrznego podmiotu, a nie swoje. Ponadto przedsiębiorcy często nie mają przestrzeni na prowadzenie procesu, wystarczających zasobów ludzkich, ani przygotowania w zakresie wiedzy prawnej. Skutkiem tego prowadzenie windykacji wpływa na ich samopoczucie, dobrostan, a czasem również na relacje z bliskimi. Aby tego uniknąć, warto wybrać firmę windykacyjną, która dokładnie zna mechanizm odzyskiwania długów i wszelkie możliwości w tym obszarze. Jako Straetus zajmiemy się wszystkim za Ciebie. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.