Kto może trafić do rejestru dłużników?
Rejestr dłużników to lista wykorzystywana przez różnorakie instytucje, w momencie gdy wymagane jest sprawdzenie zadłużenia potencjalnego klienta, kredytobiorcy czy wspólnika. Do dyspozycji mamy trzy najpopularniejsze w Polsce biura informacji gospodarczej, które gromadzą dane o dłużnikach – te zazwyczaj przekazywane są przez instytucje bankowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy windykacyjne czy spółdzielnie mieszkaniowe. Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF to instytucje, które mogą posiadać w bazie nasze dane osobowe, jeśli zmagamy się z niespłaconymi terminowo należnościami.
Kto może trafić na listę dłużników?
Brak terminowej spłaty rat pożyczek i kredytów to najczęściej spotykany powód, który skutkuje wpisem w rejestrze dłużników. Podobnie dzieje się w przypadku osób niepłacących rachunków usług telekomunikacyjnych, gazu, energii i pozostałych mediów. Zaległości w regulowaniu opłat czynszowych czy niezgodne z prawem zwlekanie z przekazywaniem opłat alimentacyjnych również funkcjonują jako częste powody obecności w KRD. W takim rejestrze można znaleźć się jednak z bardziej błahych powodów – gdy zapomnimy o spłaceniu mandatu za przejazd z nieważnym biletem komunikacji miejskiej czy w przypadku braku spłaty opłat urzędowych związanych z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em.
Skutki wpisu do rejestru
Znajdowanie się w rejestrze dłużników to nie tylko poważna oznaka kłopotów finansowych, ale także wpis, który rzutuje na nasze przyszłe działania. Funkcjonując jako dłużnik, jesteśmy postrzegani przez banki czy nawet instytucje pozabankowe, jako osoba (w przypadku firm – podmiot) niegodna zaufania. Skutkuje to licznymi problemami z uzyskaniem kredytu, pożyczki a także otwarciem nowego konta; długi bardzo często uniemożliwiają także wynajęcie mieszkania, wykupienie konkretnych usług (np. telekomunikacyjnych, internetowych).
Wpis w rejestrze dłużników funkcjonuje jako swoista blokada, która uniemożliwia wszelkie działania wymagające potwierdzenia płynności finansowej. Najlepszym sposobem na zniknięcie z takiej listy jest spłacenie należności. Wtedy wierzyciel musi wycofać nasze dane osobowe w terminie 14 dni od uregulowania wierzytelności. Można także wybrać opcję przeterminowania długu, natomiast w takim przypadku informacje o dłużniku mogą być przechowywane nawet do 10 lat. Polecanym przez prawników sposobem jest więc dojście do porozumienia z podmiotem, u którego posiadamy dług, i jego jak najszybsza spłata.